Adršpašsko-teplické skály.

 

Od 8.7. do 15.7. 2006  jsme strávili dovolenou v uvedené lokalitě. Ubytování v pensionu DITA mezi Teplicemi nad Metují a Adršpachem, majitelé manželé Macháčkovi. Sice bez jídla, ale skvělé, stravovacích a zavlažovacích zařízení v okolí dostatek. Plzeň, Gambáč, Budvar, trutnovský Krakonoš, jak bylo libo a v jakémkoliv množství. V sobotu po příjezdu jsme hned otestovali restaurační zařízení, v Teplicích u vchodu do skal hotel Orlík, směrem k Adršpachu hotel Skalní mlýn. Oba dost dobré. Ceny lidové. No a v průběhu týdne jsme podnikali autopěší výlety do blízkého okolí.

 

Teplické skály: pěší okruh asi 8 km po modré, zpět částí Vlčí rokle, cestou nás bohužel zastihla bouřka a bylo to dost hustý. Asi hodinu jsme strávili s deštníky pod skálou, lilo jako z konve, po cestách se valily potoky a hlavně přímo nad námi lítaly blesky a hromy. Ještě před tím dost drsný výstup na skalní hrad Střmen, 300 schodů po takových železných konstrukcích, ve finále žebřících, ale výsledný rozhled stojí za to !!!

 

Pension DITA Na Střmen Karel IV Tepl. skály

 

Ruprechtický Špičák :  auto jsme nechali dole ve vsi, a po žluté nahoru pěšky, cesta je značená i jako cyklostezka, ale horní půlka je dost drsná, přirovnal bych k výstupu na Sušický Svatobor.  Na 880 m vysokém kopci  kovová rozhledna, 100 schodů, bohužel pusto a prázdno, takže ani pohled natož razítko do soutěže není.

 

Ruprechtický Špičák

 

Jiráskovy skály :  ze vsi u bývalého dvora a zámečku odbočka na skalní hrad Skály-Bishofstein, vrchol po žebřících, ale opět nádherný výhled po okolních skalách. Dole pod hradem Černé jezírko skutečně s černou vodou po rašelině, okolí z břízek, skoro jako v ruským filmu. Dále výstup na nejvyšší vrch AT skal Čáp-786 m, nahoře skalní útvar, krásný rozhled.

 

Černé jezírko Bishofstein Na Čápu

 

Broumov :  prohlídka města, hlavně návštěva benediktinského kláštera. Prohlídka  asi hodinu s výkladem krásné průvodkyně. Hlavně klášterní kostel sv. Vojtěcha je tuze velká nádhera, také klášterní knihovna s dnes pouze 17 000 knihami (původně prý cca 65 000 – zbytek zničil v padesátých letech bolševik ) je působivá.  Dále návštěva velikánského hřbitova  s celodřevěným kostelíkem, dokola pod loubím obrazy křížové cesty.

 

Broumovský klášter Dřevěný kostelík Broumov

 

Adršpašské skalní město :  nutno navštívit hned ráno, tak do osmé hodiny, protože tady jde o tvrdou komerci. Prohlídka trvá tak dvě tři hodinky a cestou zpět už potkáváte davy lidí, směšně obuté  Poláky, dětské výpravy a mnohde dochází k zašpuntování průchodů. Jinak skalní útvary žádné nepřibyly, nejznámější samozřejmě Homole cukru, Milenci, Starosta a paní, projížďka po jezeře, Malý a Velký vodopád.  Dole na konci okruhu odbočka k zatopenému pískovému lomu, nádherná voda, ovšem zákaz koupání.

 

 Starosta a jeho paní Pískový lom

Pevnost Dobrošov, Pěchotní srub Březinka :  návštěva zaměřena  jen na Pěchotní srub N-S 82 Březinka, který má bezplatně v pronájmu od armády parta nadšenců z Klubu Vojenské historie z Náchoda a z vlastních prostředků ho opravuje, udržuje a za směšných 30 Kč vstupného provádí asi hodinovou prohlídku s vysoce odborným výkladem, klobouk dolů. Objekt je v krásném stavu, plně vybaven jak zařízením, tak výzbrojí, vše funkční. Jen je škoda, že armáda nemá o takovéto historické objekty zájem a  hlavně PENÍZE. Pro milovníky více na www.brezinka.cz. Snad jen jednu perličku. Srub byl vybaven protitankovým kanónem špičkových parametrů. Němci samozřejmě po okupaci veškerou výzbroj a kovové součásti konstrukce odvezli. Když lidé z klubu sháněli po Evropě stejný kanón pro autentické dovybavení výzbroje, objevili jeden na nějakém pobřežním opevnění v Norsku, a do poslední chvíle sloužil prý jako aktivní výzbroj norské armády. Po asi dvouletém  papírování  ho prý vyměnili za nějakou ruskou techniku . A podle výrobního čísla zjistili, že to byl právě ten kanón, který byl kdysi umístěn právě na pevnosti Březinka.

 

Březinka

 

Jiráskova chata na Dobrošově : krásná dřevěná chata s rozhlednou,  99 schodů , dole restaurace, vynikající  13° tmavé pivo, podobné Velvetu, to pohladilo volátko. Krásný výhled na Náchod., Náchodský zámeček vršku kulatýho.

 

Jiráskova chata Dobrošov

 

Ostaš :   700 m vysoký skalní útvar, dole na parkovišti bufet s restaurací, nejdříve pivínko, pak výstup skalami na Kočičí hrad, zpět k bufáči-občerstvení, pak na

Skalní Bludiště, pak vrchol Ostaše-nádherný výhled. Po sestupu opět občerstvení, Nádhera.

 

Na Ostaši

 

Broumovské stěny, Chata Hvězda:  výletní místo a křižovatka turistických cest, kaple s půdorysem hvězdy, chata  s nádherným interiérem ve dřevě a velice ochotným personálem a hlavně přátelé-gastronomická symfonie, ceny mírné. Výšlap na Supí hnízdo, poté sestup Kovářovou roklí a drsný výstup zpět na křižovatku u Hvězdy. Ještě jednou do restaurace na kávičku s panáčkem, pohoda.

 

Chata Hvězda Na Supím hnízdě Na Supím hnízdě

 

Trutnov-rozhledna Gablenz. Pomník na počest  jedné z bitev prusko-rakouské války roku 1866, vysoký 20 m, uvnitř dutý, sloužící jako rozhledna. Vedle bufet, obojí v době návštěvy bohužel zavřené, takže pohled ani razítko do soutěže bohužel není.

 

Trutnov Gablenz

 

Janské Lázně :  procházka městem, pivíčko u kolonády, lanovka bohužel v rekonstrukci, Takže výlet na Černou horu se nekonal, jezdily tam sice mikrobusy, ale za cenu 100 Kč nahoru a 80 Kč dolů jsme neměli zájem.

 

Jičín : Cestou domů jsme jeli přes Jičín, na náměstí byly nějaké trhy, tak jsme prošli, vylezli na Valdickou bránu, 154 schodů,  krásný výhled na město.

 

Jičín Valdická brána

 

Krásně strávený týden v pěkném pensionu, nádherné přírodě , akorát to rychle uteklo, navíc je na Broumovsku takových  výletních lokalit, že i měsíc by  byl málo. Všem mohu jen vřele doporučit !!!

 

 O L D A