Adršpašsko-teplické skály.
Od 8.7. do 15.7. 2006 jsme strávili dovolenou v uvedené lokalitě. Ubytování v pensionu DITA mezi Teplicemi nad Metují a Adršpachem, majitelé manželé Macháčkovi. Sice bez jídla, ale skvělé, stravovacích a zavlažovacích zařízení v okolí dostatek. Plzeň, Gambáč, Budvar, trutnovský Krakonoš, jak bylo libo a v jakémkoliv množství. V sobotu po příjezdu jsme hned otestovali restaurační zařízení, v Teplicích u vchodu do skal hotel Orlík, směrem k Adršpachu hotel Skalní mlýn. Oba dost dobré. Ceny lidové. No a v průběhu týdne jsme podnikali autopěší výlety do blízkého okolí.
Teplické skály: pěší okruh asi 8 km po modré, zpět částí Vlčí rokle, cestou nás bohužel zastihla bouřka a bylo to dost hustý. Asi hodinu jsme strávili s deštníky pod skálou, lilo jako z konve, po cestách se valily potoky a hlavně přímo nad námi lítaly blesky a hromy. Ještě před tím dost drsný výstup na skalní hrad Střmen, 300 schodů po takových železných konstrukcích, ve finále žebřících, ale výsledný rozhled stojí za to !!!
Ruprechtický Špičák : auto jsme nechali dole ve vsi, a po žluté nahoru pěšky, cesta je značená i jako cyklostezka, ale horní půlka je dost drsná, přirovnal bych k výstupu na Sušický Svatobor. Na 880 m vysokém kopci kovová rozhledna, 100 schodů, bohužel pusto a prázdno, takže ani pohled natož razítko do soutěže není.
Jiráskovy skály : ze vsi u bývalého dvora a zámečku odbočka na skalní hrad Skály-Bishofstein, vrchol po žebřících, ale opět nádherný výhled po okolních skalách. Dole pod hradem Černé jezírko skutečně s černou vodou po rašelině, okolí z břízek, skoro jako v ruským filmu. Dále výstup na nejvyšší vrch AT skal Čáp-786 m, nahoře skalní útvar, krásný rozhled.
Broumov : prohlídka města, hlavně návštěva benediktinského kláštera. Prohlídka asi hodinu s výkladem krásné průvodkyně. Hlavně klášterní kostel sv. Vojtěcha je tuze velká nádhera, také klášterní knihovna s dnes pouze 17 000 knihami (původně prý cca 65 000 – zbytek zničil v padesátých letech bolševik ) je působivá. Dále návštěva velikánského hřbitova s celodřevěným kostelíkem, dokola pod loubím obrazy křížové cesty.
Adršpašské skalní město : nutno navštívit hned ráno, tak do osmé hodiny, protože tady jde o tvrdou komerci. Prohlídka trvá tak dvě tři hodinky a cestou zpět už potkáváte davy lidí, směšně obuté Poláky, dětské výpravy a mnohde dochází k zašpuntování průchodů. Jinak skalní útvary žádné nepřibyly, nejznámější samozřejmě Homole cukru, Milenci, Starosta a paní, projížďka po jezeře, Malý a Velký vodopád. Dole na konci okruhu odbočka k zatopenému pískovému lomu, nádherná voda, ovšem zákaz koupání.
Pevnost Dobrošov, Pěchotní srub Březinka : návštěva zaměřena jen na Pěchotní srub N-S 82 Březinka, který má bezplatně v pronájmu od armády parta nadšenců z Klubu Vojenské historie z Náchoda a z vlastních prostředků ho opravuje, udržuje a za směšných 30 Kč vstupného provádí asi hodinovou prohlídku s vysoce odborným výkladem, klobouk dolů. Objekt je v krásném stavu, plně vybaven jak zařízením, tak výzbrojí, vše funkční. Jen je škoda, že armáda nemá o takovéto historické objekty zájem a hlavně PENÍZE. Pro milovníky více na www.brezinka.cz. Snad jen jednu perličku. Srub byl vybaven protitankovým kanónem špičkových parametrů. Němci samozřejmě po okupaci veškerou výzbroj a kovové součásti konstrukce odvezli. Když lidé z klubu sháněli po Evropě stejný kanón pro autentické dovybavení výzbroje, objevili jeden na nějakém pobřežním opevnění v Norsku, a do poslední chvíle sloužil prý jako aktivní výzbroj norské armády. Po asi dvouletém papírování ho prý vyměnili za nějakou ruskou techniku . A podle výrobního čísla zjistili, že to byl právě ten kanón, který byl kdysi umístěn právě na pevnosti Březinka.
Jiráskova chata na Dobrošově : krásná dřevěná chata s rozhlednou, 99 schodů , dole restaurace, vynikající 13° tmavé pivo, podobné Velvetu, to pohladilo volátko. Krásný výhled na Náchod., Náchodský zámeček vršku kulatýho.
Ostaš : 700 m vysoký skalní útvar, dole na parkovišti bufet s restaurací, nejdříve pivínko, pak výstup skalami na Kočičí hrad, zpět k bufáči-občerstvení, pak na
Skalní Bludiště, pak vrchol Ostaše-nádherný výhled. Po sestupu opět občerstvení, Nádhera.
Broumovské stěny, Chata Hvězda: výletní místo a křižovatka turistických cest, kaple s půdorysem hvězdy, chata s nádherným interiérem ve dřevě a velice ochotným personálem a hlavně přátelé-gastronomická symfonie, ceny mírné. Výšlap na Supí hnízdo, poté sestup Kovářovou roklí a drsný výstup zpět na křižovatku u Hvězdy. Ještě jednou do restaurace na kávičku s panáčkem, pohoda.
Trutnov-rozhledna Gablenz. Pomník na počest jedné z bitev prusko-rakouské války roku 1866, vysoký 20 m, uvnitř dutý, sloužící jako rozhledna. Vedle bufet, obojí v době návštěvy bohužel zavřené, takže pohled ani razítko do soutěže bohužel není.
Janské Lázně : procházka městem, pivíčko u kolonády, lanovka bohužel v rekonstrukci, Takže výlet na Černou horu se nekonal, jezdily tam sice mikrobusy, ale za cenu 100 Kč nahoru a 80 Kč dolů jsme neměli zájem.
Jičín : Cestou domů jsme jeli přes Jičín, na náměstí byly nějaké trhy, tak jsme prošli, vylezli na Valdickou bránu, 154 schodů, krásný výhled na město.
Krásně strávený týden v pěkném pensionu, nádherné přírodě , akorát to rychle uteklo, navíc je na Broumovsku takových výletních lokalit, že i měsíc by byl málo. Všem mohu jen vřele doporučit !!!
O L D A