Cesta do Orlických hor
Ráno v 6.44 jsem odjížděl vlakem z Brna do Ústí nad Orlicí. Zde jsem přestoupil na autobus, kterým jsem přejel do Potštejnu nad kterým se vypíná známý hrad. Na hradě už jsem byl, tak jsem si šel prohlédnout městečko se zámkem. Zámek mnoho let chátral, ale už je opravený a od roku 2006 je přístupný veřejnosti. Novou turistickou známku, která byla přidělena zámku jsem nekoupil, protože zámek bude otevřen až v květnu.
Autobusem jsem přejel do Vamberku, kde jsem si prohlédl náměstí a Muzeum krajky.
Poslední moje zastávka byla ve městě Rychnov nad Kněžnou. Zde jsem si nechal nejvíce času na prohlídku všech místních pamětihodností. Začal jsem na barokním Kolowratském zámku. Obrazová sbírka Kolowratů byla uzavřená, ale v prvním patře bylo otevřené muzeum. Do muzea platí volná vstupenka z Cestovní knihy. V muzeu jsem si prohlédl výstavu Tajemství pyramid, která dokumentuje úspěchy Českého egyptologického ústavu. Okolo zámeckého kostela Nejsv. Trojice, zvonice se zvonem Kryštofem a židovského hřbitova jsem došel na konec Rychnova, kde v objektu bývalých kasáren je Památník Karla Plachetky. Dozvěděl jsem se zde informace o životě ornitologa Plachetky, ale hlavně si prohlédl asi 700 vycpanin ptáků. Oživením při prohlídce byly nahrávky hlasů ptáků. Pak už jsem se vydal do centra, kde jsem si prohlédl zajímavý kostel sv. Havla, náměstí se Starou radnicí (Muzeum hraček – otevřeno od května) ve které Magdalena Rettigová napsala svoji Domácí kuchařku, synagogu (Památník Karla Poláčka – otevřeno od května) a moje poslední zastavení bylo u sousoší hrdinů z vynikající dětské knížky Bylo nás pět.
Do místa srazu na chatu Slunečná jsem dorazil po šestnácté hodině a zde jsem se setkal s prvními dvěma účastníky – brněnským vrcholezcem Mounteinerem a Válečkem, kterému musím poděkovat za výtečné zorganizování tohoto velikonočního setkání KSTS. A pak už přijížděli další skvělí členové KSTS.
text a foto: Jara